Osoba X: Matka byla konfidentkou gestapa, X agent StB a dostal řád od prezidenta Zemana.

9. 11. 2018 17:53:24
Lída Baarová, Adina Mandlová či Vlasta Burian. Rozdávali radost a naději v době pro národ velmi kruté. Ti, co se roky schovávali v zákoutí a drželi hubu a krok, jim to posléze spočítali a začali na ně pořádat štvanice.

Zmiňovaní měli prostě tu smůlu, že včas nevzali kramle a zůstali v zotročeném státě, ať již zvaném protektorát či lido-demo. Ti, co utekli, byť za pět minut dvanáct, se navraceli s gloriolou hrdinů. Nikdo jim ten útěk nevyčítal, naopak za něj dostali pochvalu a jakousi legitimaci o statečnosti. Někteří z nich stáli po nástupu komunistů k moci u nejkrutějších štvanic, ovlivňovali veřejné mínění, podporovali tresty smrti a utahovali šrouby svobody. Získali státní ceny, tituly národních či zasloužilých umělců – a vyčítá jim to někdo? Čo bolo, to bolo, někteří z nich jsou zapomenuti, jiní pozapomenuti, svět se točí dál. Je třeba si najít jinou oběť, někoho úspěšnějšího a známého. Třeba toho, komu udělí řád prezident zvolený ve svobodných volbách (sakra, proč jsme svobodné volby vůbec dopustili?!) anebo toho, kdo dostane vyznamenání od představitele jedné z nejvýznamnějších světových velmocí. Žasnu, kolik u nás existuje polistopadových (proč vlastně polistopadových, jejich rodiče patřili zřejmě k té sortě poprotektorátních) hrdinů, co vylezou z bezpečí svých bytů a začnou plivat. No nic, nechme to být a věnujme se osobě X.

Osobu X záměrně nepojmenuji, nechci rozpoutávat další štvanici, jen na jejím osudu chci ukázat, jak se dá měřit ne dvojím, ale trojitým metrem.

Osoba X se narodila za první republiky do skvělé a bohaté rodiny, maminka se však během jejího dětství rozvedla a vzala si ještě bohatšího muže. Scházela se u nich tehdejší společenská smetánka a to se nezměnilo ani po obsazení českých zemí Němci a vzniku protektorátu. Kromě jiného maminka vlastnila zámeček, kde se konaly mejdany, jichž se zúčastňovaly nejen tuzemské celebrity, ale také špičky gestapa a německé armády. Není divu, že maminku zlákalo gestapo do svých služeb a udělalo z ní agentku. Dopadlo to nakonec špatně, cituji z poválečných protokolů: Po válce byla obviněna z kolaborace a odsouzena ke třem letům vězení. Na své vile měla pořádat spolu se svými dětmi společenské večírky pro německou smetánku, včetně důstojníků a příslušníků gestapa a německého četnictva. Hájila se tím, že přijetím říšskoněmecké státní příslušnosti jen kryla svou ilegální činnost, kvůli

které prý byla odvezena do koncentračního tábora jako politický vězeň, odkud se vrátila koncem května 1945.

Osobě X bylo v roce 1943 osmnáct let a o dva roky později, v lednu 1945, přijala německé státní občanství. Prý proto, že jí gestapo slíbilo propuštění matky, což se nestalo, matka se vrátila až po osvobození. Zemřela za záhadných okolností v policejní cele o tři roky později, kdy už ale podepsala závazek ke spolupráci s tajnou policií.

Osoba X pak nastartovala velkolepou kariéru. Spolupráci s StB podepsala počátkem padesátých let. Pohybovala se v nejvyšší společnosti a dokonce řadu let vystupovala v zahraničí, přičemž stále podávala informace svým řídícím orgánům. Všechno hezké však jednou musí skončit a naše osoba X se rozhodla pro emigraci. V zahraničí pak dosahovala velkých úspěchů a do vlasti (tedy Česka, o tom, jak to dopadlo s tím německým občanstvím z roku 1945 se jaksi nemluví) se vrátila po listopadu 1989. Hovořila o tom, jak její maminku zneužívalo gestapo, posléze StB, se kterým pak ona sama sice navázala kontakty a (ne)spolupracovala, byť závazek podepsala. Zkrátka a dobře – díky emigraci se na přinejmenším kontroverzní minulost osoby X zapomnělo – a získala od prezidenta Miloše Zemana metál Za zásluhy. A naši investigativní žurnalisté a zvídaví blogeři, kteří na vyznamenaném od Zemana povětšinou nenechají nit suchou, tenkrát mlčeli, či spíše nechtěli vědět. O to víc se však tito novodobí „stateční“ ventitulují na člověku, který nic neskrývá a jeho největší vina je, že neemigroval a přesto je úspěšný. Rodina, co spolupracovala s StB a gestapem a pořádala opulentní mejdany pro německé vojáky, je těmto polistopadovým hrdinům zřejmě bližší...

Autor: Aleš Presler | pátek 9.11.2018 17:53 | karma článku: 36.58 | přečteno: 2587x

Další články blogera

Aleš Presler

Prosím, prosím… Nevrátí někdo lístek na koncert zrádce národa Jarka Nohavici?

Něco je špatně. Podle textů zdejších blogerů zradil Jarek Nohavica náš národ přijetím ruské medaile 50 na 50, podle diskuzních příspěvků kavárenské úderky dokonce na 90 %.

10.11.2018 v 9:21 | Karma článku: 43.50 | Přečteno: 2768 | Diskuse

Aleš Presler

Svět je v pořádku: Listopadové koncerty Jarka Nohavici jsou beznadějně vyprodány.

Psal se podzim roku 1938, Němci zabrali naše pohraničí. Masaryk byl po smrti, prezident Beneš vzal kramle a lůza hledala viníka za nastalou mizérii. Našla ho v osobě Karla Čapka.

5.11.2018 v 19:20 | Karma článku: 43.44 | Přečteno: 2101 | Diskuse

Aleš Presler

Kdo byl větší hrdina: Julius Fučík, anebo Václav Havel?

„Kdybys mi posílala balík, tak jako obvykle: šťávy v prášku, citróny, plátkový sýr, doutníky, trochu inst. kakaa apod.“ Tolik citace z dopisu Václava Havla manželce Olze.

18.10.2018 v 14:05 | Karma článku: 41.23 | Přečteno: 2445 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Januška

Vážení poslanci

Klidně přihlížíte na průběhy soudních sporů, a křivdy na občanech jsou vám lhostejné. V první řadě byste měli dohlížet na to, aby náš stát patřil mezi právní státy.

20.11.2018 v 21:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Jan Šik

Koncentrák Buchenwald XVIII: Zestárlé děti

Nacismus se nezastavil před ničím. Zavřít děti do koncentračních táborů patřilo k nejhorším skutkům, které v dobách své vlády panská rasa spáchala.

20.11.2018 v 20:00 | Karma článku: 10.36 | Přečteno: 174 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Nesuďme příliš rychle ...

Sedadla byla ze dvou třetin zaplněna, na čtyřsedačce vpředu za řidičem jsem seděla pouze já, když do autobusu přistoupil starší, asi manželský pár.

20.11.2018 v 19:30 | Karma článku: 17.65 | Přečteno: 470 | Diskuse

Jan Ziegler

Jak Stalin chystal Židům rudý holocaust

O antisemitismu sovětského vůdce a Leninova nástupce píše ve výborné knize ruský spisovatel a historik Arkady Vaksberg Stalin proti Židům. Čerpal z ruských archivů a jeho důkazy jsou přesvědčivé.

20.11.2018 v 18:00 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 405 | Diskuse

Bohumír Šimek

Kdy bude konec světa?

V těch dnech, po velikém soužení, se zatmí slunce a měsíc nevydá svoji zář, hvězdy budou padat s nebe a hvězdný svět se zachvěje. Tehdy uzří Syna člověka přicházet s velikou mocí a slávou... (Mar13,24-26)

20.11.2018 v 17:31 | Karma článku: 10.05 | Přečteno: 245 | Diskuse
Počet článků 312 Celková karma 39.38 Průměrná čtenost 3206

http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=475

Najdete na iDNES.cz