Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šlapka poprvé vyrazila. Navštívila Boží hrob, objevila Ameriku a vydala se po stopách TGM.

18. 08. 2016 19:19:00
Šlapka letos neprožívala lehké období. Komplikovaná zlomenina kotníku znamenala hrubé omezení aktivit.

Byla to smůla, při obyčejné procházce lesem jsem uklouzl a hloupě si přerazil haksnu pod kotníkem, odborně se tomu říká zlomenina levého hlezna. To mimo jiné znamenalo dlouhodobý útlum společných vycházek turistického oddílu Šlapka, který tak mohl letos premiérově vyrazit až první srpnovou sobotu. Za cíl jsme zvolili Votice a tamní naučnou stezku s nepříliš poetickým názvem „Kolem Votic za poznáním“. Ta stezka má jednu drobnou, ale velmi podstatnou nevýhodu – není v terénu vůbec vyznačena. Na osmikilometrové trase se nachází devět informačních tabulí, na nichž je sice naznačeno, jak se dostanete k příští zastávce, ve skutečnosti však lehce zabloudíte, což se posléze také ukázalo.

Šlapka si dala sraz v centru zhruba čtyřtisícového města před obchodním centrem, kde jsme hodlali zanechat automobily. Varovné cedule, hrozící odtahem, pokud zde vůz zůstane stát déle než dvě hodiny, nás od tohoto záměru odradily a raději jsme přeparkovali. Těžko říct, jak je doba stání na poloprázdném parkovišti kontrolována, nicméně Pepova audina s pražskou SPZ by mohla na místní empíky působit coby provokace a chtěli by si na pražákovi smlsnout mastnou pokutou, což jsme nehodlali připustit.

Po naučné stezce jsme se vydali v protisměru, neboť je veden v mírném stoupání, zatímco turistu, dodržujícího systém od první zastávky k deváté, čeká pořádný dvoukilometrový výšlap do strmého kopce. Naším prvním zastavením se stal hřbitov, kde se nachází zmenšená kopie Božího hrobu, jehož originál najdete v Jeruzalémě. Tenhle nápad, postavit ve Voticích Boží hrob, dostala Marie Františka, sestra hraběte Ferdinanda Františka z Vrtby, jež v roce 1658 vyslala do Jeruzaléma dva františkánské mnichy, aby zhotovili nákresy i s rozměry. Jak dlouho ve Svaté zemi se mniši zdrželi nikdo neví, ale jisté je, že misi splnili, ovšem s výstavbou se začalo až sedmadvacet let od začátku cesty a hotovo bylo až v roce 1688.

Od hřbitova jsme vyrazili po nepříliš frekventované asfaltce, odkud jsme se mohli kochat výhledy na město a jeho okolí zvrásněné kopci. V opačném směru přitahoval pozornost rozložitý osamělý strom. Není divu, tento víc než sto let starý javor zaujal i jiné a v soutěži o Strom roku 2005 získal druhé místo. Nad ním se nachází další zastávka naučné cesty, Polský vrch, kde prý kdysi stávala šibenice a dodnes se tam prý dějí divné věci, jako třeba bezdůvodně zhasínají motory auta, objevuje se tam záhadná žena a tak. Žena se sice zjevila nám, ale jednalo se o klasickou turistku, jedinou záhadou snad bylo, že žádného dalšího výletníka jsme po celou trasu nepotkali, byť počasí k výletu přímo vybízelo. Vracet se pro auta, abychom vyzkoušeli, zda jim v tomto místě selže motor, se nám v žádném případě nechtělo.

Od Polského vrchu se cesta svažuje k Hostišovu. Tohle místo si oblíbil Jan Herben (1857 – 1936), významný český politik, novinář a spisovatel. Nechal si zde roku 1901 vystavět vilu od neméně věhlasného architekta Jana Kotěry (1871 – 1923) a na ní zhotovit nápis: „Tato chalupa, kdyby ústa měla, pomluvy by netrpěla. Navrhl Kotěra. Stavěl Vrzal. Stojí v táborském kraji, dobří lidé v ní přebývají.“

Do Hostišova za Herbenem několikrát přijel i prezident Tomáš Garigue Masaryk a podnikali spolu vycházky do okolí. Zlé jazyky ovšem tvrdí, že do kopců se nechali dopravit kočárem a kráčeli jen směrem dolů. Za Herbenem jezdily do Hostišova i jiné významné osobnosti, z nichž připomeňme jen malíře Antonína Slavíčka, který v okolí namaloval mnoho svých půvabných krajinek. Smutné však je, že se dnes na Herbenův dům nemůžeme pořádně podívat, je celý obrostlý zahradou neudržovaných křovin a stromů, stavba samotná se naopak zdá v dobrém stavu. Zřejmě současný majitel nestojí o to, aby mu turisté okukovali majetek. Také je škoda, že v okolí není vyznačen okruh, po kterém se prezident TGM s Herbenem procházeli.

Z Hostišova nás neznačená stezka provede podchodem pod frekventovanou výpadovkou na Tábor a České Budějovice, za ním je rybník s nefalšovanými lekníny, kde se dá i koupat. Za nás to učinili naši psi, nám se do vody moc nechtělo. A pozor! Pokud jste si nezapamatovali další trasu naučné stezky z mapky na panelu v Hostišově, čeká první bloudění. Musíte vyrazit rovně do kopce, což jsme neučinili a zamířili vpravo, čímž jsme se dostali na místní komunikaci a přišli o další zastávku NS. Podruhé se nám to stalo při cestě z Mysletic do osady Amerika, které spojuje úzká asfaltka a vůbec na ní není vyznačena odbočka ke kapli sv. Vojtěcha, o kterou jsme tedy byli ochuzeni - a ochuzeni o ni budete i vy, vážení čtenáři.

Osada Amerika vznikla před devadesáti lety, když majitel zdejších nepříliš hodnotných pastvin rozparceloval a následně rozprodal pozemky. Dnes je to něco mezi zahrádkářskou kolonií a chatovou osadou, cesta vás dovede k penzionu s restaurací Starý svět, kde vás lákají cedulí na dnešní specialitu, jakýsi burger za necelých dvě stě kaček. Ač členové Šlapky nepatří k sockám, této nabídce jsme odolali a stále prudkým klesáním mířili k Voticům. Teprve tady oceníte, proč je dobré naučnou stezku absolvovat v protisměru, protože jít jí opačným směrem, asi byste se vyčerpali energii hned na začátku a zbytek cesty by vás příliš netěšil.

Šlapka svoji výpravu zakončila ve Voticích v restauraci U modré kočky. Bohatá nabídka jídel a nápojů za přijatelné ceny nás utvrdila v tom, jaké jsme učinili moudré rozhodnutí bez povšimnutí minout americký Starý svět. A také jsme si řekli, že to byl fajn výlet, který doporučujeme i vám.

Autor: Aleš Presler | čtvrtek 18.8.2016 19:19 | karma článku: 13.90 | přečteno: 688x

Další články blogera

Aleš Presler

Největší atrakce zoologické zahrady? Německý ovčák!

Táborská zoo se na bilboardech pyšní, že je největší v jižních Čechách. V uplynulých letech ji však proslavila spíše aféra jejího bývalého šéfa, který za podvody dostal sedm let vězení.

22.6.2017 v 18:45 | Karma článku: 19.82 | Přečteno: 570 | Diskuse

Aleš Presler

Strávil jsem pár dnů v nemocnici a nemůžu si stěžovat. Zdravotnický personál však ano.

Mělo se jednat o banální preventivní lékařské vyšetření, trvalo patnáct minut. Něco se nepovedlo a následovala čtyřdenní hospitalizace v benešovské nemocnici.

7.6.2017 v 14:41 | Karma článku: 36.64 | Přečteno: 3010 | Diskuse

Aleš Presler

Šlapka jako nezvaný host na cizí svatbě

Říká se, že na každé svatbě se vyskytne host, který tam nepatří. V tomto případě tomu tak úplně nebylo, ale...

6.6.2017 v 16:17 | Karma článku: 16.13 | Přečteno: 1702 | Diskuse

Aleš Presler

Někdo si z nás dělá srandu. Policie ČR stále chce posílit o další čtyři tisíce prudičů!

Číslo 4000 ohledně chybějících policistů v České republice je už pár let téměř magické. Opět se objevilo v souvislosti s nedávnými teroristickými útoky.

5.6.2017 v 18:10 | Karma článku: 33.79 | Přečteno: 1285 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Ervín Dostálek

Opravdu severská romance 9: Potvrdí někdo údajně omlazující účinky vodopádu Tvindefossen?

Ostružiník moruška bohatý na vitamin C roste jen na severu - našli jsme jej a také další vodopády a hlavně klid a pohodu severské přírody. Škoda, že mi v oblasti Tyssedalen "odešla" moje patnácti léty půlkou Evropy prověřená obuv.

19.10.2017 v 8:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Petr Janák

Bez prášku to nejde

Jak přežít noc, nejenom v Kyrgyzstánu, bez trápení, co že to chodí venku kolem stanu? Je to jednoduché! Prášek na spaní mnohé vyřeší!

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Hanka Slanařová

Zakarpatská Ukrajina na koních

Pokud někdo koukal do telefonu, tak jenom proto, aby si prohlédl fotky, které právě vyfotil. I přes všechny nádherné snímky ale člověk neprohlédne místní krásu, dokud si ji sám neprožije. Zakarpatské poloniny.

18.10.2017 v 17:06 | Karma článku: 11.48 | Přečteno: 409 | Diskuse

Jana Schlitzová

Vodní dílo Stráž pod Ralskem

Slunce prosvětlovalo žloutnoucí i krvavě červené podzimní olistění stromů. Vydaly jsme se k vodní nádrži. Slunce si s námi začalo hrát a tak temné mraky střídalo dvouvteřinové rozsvícení slunce a obrazy v krajině se rychle měnily.

18.10.2017 v 11:00 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 282 | Diskuse

Ervín Dostálek

Severská romance 8:Tou nejnavštěvovanější přírodní atrakcí Norska je vodopád Voringsfossen

Nahoře parta Japonců s foťáky a tyčemi na selfiesnímky s vodopádem, my se pak prodíráme dolů do kaňonu, kde se voda po pádu ze 182 metrové výšky opět stává řekou Bjoreio, v níž rybáři chytají ryby, jimž se tu překvapivě tak daří.

18.10.2017 v 7:24 | Karma článku: 5.51 | Přečteno: 78 | Diskuse
Počet článků 259 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3098

http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=475Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.